سیستم پلی اوره   pdf download

پلی اوره یا پلی یوریا یکی از جدیدترین تکنولوژی پوششهای حفاظتی در دنیا و نسل جدیدی از خانواده پلی اورتان ها می باشد که دارای مقاومتهای مکانیکی، شیمیایی و ضربه پذیری فوق العاده بوده و در گستره وسیعی از کاربردهای حفاظت سطوح از جمله مخازن آب و فاضلاب، سطوح کف دارای فشار و ضربه، بدنه و عرشه کشتی و پل، صنایع حمل و نقل و نظامی استفاده می گردد.

این محصول بر پایه الاستومرهای فعال و ایزوسیانات بصورت دو جزئی تولید شده و پس از پیش گرم شدن در محل نازل میکس شده و برروی سطوح اسپری میگردد و در مدت 3 الی 5 ثانیه خشک می شود. پلی یوریا با برخورداری از ضریب بالای کشسانی، مقاومت مکانیکی، حرارتی ، شیمیایی بسیار زیاد و چسبندگی فوق العاده  بر روی سطوح بتنی و فولادی توجه بسیاری از دست اندرکاران پروژه های صنعتی و مهندسین مشاور را به خود جلب نموده است.

 

موارد مصرف:

پلی اوره دارای دامنه کاربرد بسیار وسیع در صنایع مختلف به عنوان کفپوش صنعتی و یا پوشش محافظتی به شرح ذیل می باشد..

 1. صنایع نفت و گاز، پتروشیمی : پوشش مخازن ، حوضچه های خنثی سازی ، پوشش خطوط لوله صنایع آب و فاضلاب ، مخازن آب آشامیدنی, حوضچه های کلر و تصفیه آب ، ایستگاههای پمپاژ،تونل های شهری و فاضلاب ، کانالها و لوله های فاضلاب
 2. صنایع شیمیایی، اداری و مسکونی : کفپوش صنعتی و کارخانجات و انبار، پارکینگ و رمپ مجتمع ها و محیطهای بهداشتی و بیمارستانی
 3. صنایع دریایی و زیر ساختی : پوشش بدنه و عرشه کشتی، پی و سطح پل ها
 4. صنایع نیروگاهی و معدنی : ضد فرسایش سازی تجهیزات معدنی ، نوارهای حمل، پوشش دهی غلطک ها، پر کردن درز تخته سنگها جهت جلوگیری از ریزش
 5. صنایع حمل و نقل: قابل استفاده درپوشش قسمت بار در وانت ها و کامیونها مقاوم در برابر ضربه های شدید و سنگین، تاسیسات فرودگاهی (آشیانه ها،سالن ها)، پیست های هلی کوپتر

 

مزایا

 1. قابلیت بهره برداری سریع پس از اجرا
 2. افزایش طولی فوق العاده (elongation) 
 3. دارای استحکام مکانیکی بسیار بالا در برابر بارگذاری،ضربه، انفجار و سایش
 4. مقاومت شیمیایی زیاد در برابر خوردگی و مقاومت حرارتی بالا
 5. سازگار با محیط زیست و آب آشامیدنی
 6. چسبندگی فوق العاده برروی انواع سطوح فلزی ، بتنی ، پلاستیکی و چوبی و غیره
 7. یکپارچگی و یکنواختی پوشش

 

طریقه مصرف:

الف) آماده سازی سطوح :

سطح زیر کار بایستی عاری از هرگونه آلودگی نفتی، روغنی، چربی و قطعات سست و فرسوده باشد. استفاده از روش مکانیکی آماده سازی سطح توسط ساب زدن (Grinding) به منظور برداشتن قطعات سست و آلودگی ها و ایجاد خراش های سطحی و ازدیاد اتصال مکانیکی در سطوح بتنی، موزائیک و سنگ توصیه می گردد. سطوح بتنی بایستی بر اساس استانداردهای DIN 1045 و یا DIN 28052 دارای مقاومت مکانیکی مناسب و بصورت مسلح اجرا شده و فاقد پوشش ها و پلاسترهای سیمانی سست باشد. سطوح فلزی در صورت نیاز بایستی سند بلاست و یا وایر براش شده تا زنگارها و آلودگی های آن زدوده شود.

ب) روش اجرا :

پس از آماده سازی در صورت لزوم کلیه سطوح توسط گروت و ملات مناسب تسطیح می شود تا بستری مناسب جهت پوشش نهایی فرآهم آید. سپس تمیز کاری و وکیوم گردیده و پرایمر مخصوص پلی اوره با غلطک یا قلمو بر روی سطوح اجرا می گردد. در انتها پوشش پلی اوره بصورت 2 جزئی به دستگاه مکانیکی مخصوص منتقل شده و پس از پیش گرم شدن و اختلاط در محل نازل روی سطح اسپری می گردد.

لازم به ذکر است که پس از اجرای این سیستم به فاصله گذشت 20 دقیقه می توان برروی آن تردد کرد و پس از گذشت 24 ساعت قابل بارگذاری است که این مسئله سرعت راه اندازی کار را به میزان قابل توجهی بالا می برد.

توجه 1 : اجرای پلی اوره کار تخصصی و از لحاظ فنی بسیار پیچیده می باشد و توصیه می گردد.حتماً از اکیپ حرفه ای و با تجربه استفاده شود.

توجه 2 : از آنجا که سیستم پلی یوریا دارای گریدهای مختلف و متنوعی از جمله هیبرید، پیور، آروماتیک و آلیفاتیک و ... می باشد لذا انتخاب پوشش مناسب برای کاربری خود از بخش فنی شرکت مشاوره و اطلاعات و مشخصات فنی مربوطه را دریافت نمایید.

 

btn